Czym jest przeglądarka internetowa?

Przeglądarka internetowa to program komputerowy, który służy do pobierania i wyświetlania na monitorze komputera stron internetowych z serwerów internetowych.
Przeglądarka umożliwa przeglądanie informacji zgromadzonych w postaci tzw. stron hipertekstowych (zbudowanych z łączników do innych stron, znajdujących się na aktualnym bądź innym serwerze), zawierających teksty, obrazy, a coraz częściej pliki multimedialne. Do odtwarzania tych ostatnich często niezbędne są inne programy komputerowe tzw. wtyczki (plug-in).

Najpopularniejszymi przeglądarkami są: Internet Explorer, Firefox, Opera oraz Safari.

Jaki wpływ ma przeglądarka internetowa na pozycjonowanie? Praktycznie żaden... może z jednym zastrzeżeniem. Otóż każda przeglądarka działa nieco inaczej, inaczej przetwarzając i interpretując kod strony WWW. Strony pisane zgodnie ze standardami W3C są poprawnie wyświetlane przez wszystkie przeglądarki. Należy pamiętać, iż Googlebot ma nieco wspólnego z przeglądarką - też "widzi" i "interpretuje" kod strony we właściwy sobie sposób. Ignorowanie pewnych standardów może sprawić, iż strona może zostać zinterpretowana przez robota wyszukiwarki w niewłaściwy sposób, co obniży jej pozycję w rankingu.

Problem braku dostępności dla danej przeglądarki (czytaj: dla danego użytkownika) nie jest tematem niniejszego opracowania. Szczegółowo zadadnienie to opisano na witrynie osiolki.net. Czy dla Google trzymanie się standardów W3C jest rzeczywiście istotne i czy rzeczywiście uniwersalny i czysty kod wpływa na lepszą pozycję? Chyba nie... wystarczy urzyć narzędzia validator.w3.org i sprawdzić ilość błędów dla strony google.pl. W dniu pisania niniejszego tekstu było ich aż 59!

twórca witryny rodowa domena twórcy witryny